Børn køber bøger til skolebiblioteker

350.000 kr. Det er beløbet, som en række læsglade børn og unge fra Furesø skal bruge på nye bøger og formidlingsaktiviteter til kommunens skolebiblioteker.

Af Katrine

Tags

nyhed
LÆSEambassadørerne i gruppearbejde
Foto: Furesø Bibliotekerne
LÆSEambassadørernes logo
Illustration: Anne Lundsfryd

I disse uger vokser et nyt fællesskab hos en gruppe børn i Furesø Kommune. Under kyndig vejledning af lærere og bibliotekarer fra kommunen, fordyber de sig i bøgernes verden og hjælper de voksne med at indkøbe de fedeste bøger til kommunens biblioteker.

”Ved at bede børnene om at udvælge hvilke bøger der skal købes ind, hjælper vi dem med at udvikle en stærkere læsekultur. Børneinddragelse er en af de faktorer, som har vist sig at øge læseglæden” Fortæller Ane Grande, børnebibliotekar og en del af styregruppen bag projektet.

Børnene, som går i 5.-8. klasse, mødes flere gange i løbet af foråret. Sammen laver de aktiviteter, der har læseglæden i centrum. Og så kommer de med anbefalinger til hvilke bøger der i sidste ende skal købes ind, til alle kommunens skoler.

Samarbejde om læsekultur

Projektet er kommet til verden som resultat af det samarbejde, som dedikerede medarbejdere fra skolernes pædagogiske læringscentre (PLC) og læsevejledere har lagt i samarbejde med Furesø Bibliotekerne og Fremtidsværkstedet.

Sammen har de søgt en pulje fra Slots- og Kulturstyrelsen, og altså fået tildelt 350.000 kr. til projektet:

”I Furesø har vi et godt samarbejde mellem PLC, folkebibliotek og Fremtidsværksted. Det kræver en stor indsats i en travl hverdag, men i sidste ende opnår vi et fælles mål, nemlig at styrke læsekulturen blandt kommunens børn”, fortæller Grande.

Projektet har således taget sin form gennem samarbejde på tværs af institutioner i Furesø, med det fælles mål at styrke børns læsning.

De første læseambassadører kommer fra hhv. Søndersøskolen og Solvangskolen, og en af deres første opgaver har været at udvikle et logo i samarbejde med designer Anne Lundsfryd. Snart skal de pege på hvilke bøger de tror, at deres skolekammerater vil få allermest glæde af, og de bøger vil blive indkøbt til alle skolerne i Furesø.